Ads 468x60px

Sample text

Links

Be with us!

History

Кафедра неорганічної хімії УДХТУ є загальноосвітньою кафедрою. Вона має давні традиції та історію.
Історія кафедри починає свій відлік з 1930 року. Першим завідувачем став доктор хімічних наук, професор Дайн Борис Абрамович. Під його керівництвом на кафедрі у довоєнні роки  проводились наукові дослідження в області фотохімії.
Під час Великої Вітчизняної війни кафедра у складі інституту була евакуйована і після повернення з евакуації у 1944 році була реорганізована у  кафедру неорганічної і фізичної хімії, яку очолив доктор хімічних наук, професор, а потім академік Академії наук УРСР Ройтер Володимир Андрійович.
Саме академік Ройтер залишився завідувати кафедрою після відокремлення від неї кафедри фізичної хімії у 1948 році. Під керівництвом академіка Ройтера проводились наукові дослідження в галузі електрохімії, кінетики хімічних реакцій і каталізу. У цей час підготували і захистили кандидатські дисертації Кузнєцов О.Н. та Юза В.О.
З 1951 року, після від’їзду професора Ройтера В.А. у Київ, кафедру очолив доктор хімічних наук професор Волштейн Лев Мойсейович. Під його керівництвом кафедра до 1964 року здійснювала наукові дослідження у галузі координаційної хімії. Вперше були синтезовані комплексні сполуки платини і хрому з амінокислотами, проводились дослідження ізомерії комплексних сполук, встановлювались закономірності процесів комплексоутворення. Під керівництвом  проф. Волштейна Л.М. були захищені кандидатські дисертації Мотягіною Г.Г., Бураченко Л.С. та Володіною І.О., які пізніше стали доцентами кафедри.
З 1964 по 1966 рік кафедрою завідував доцент Кузнєцов Олександр Никифорович. Під його керівництвом проводилось вивчення механізму і кінетики відновлення металів родини заліза. А у 1966 році кафедру очолила доктор хімічних наук, професор Дулова Віра Іванівна.
Проф. Дулова В.І. стала ініціатором перебудови лекційного курсу, що викладався на кафедрі, був запроваджений факультативний курс для студентів «Будова речовини», оформлена предметна аудиторія кафедри №431.
Під керівництвом проф. Дулової В.І. проводились дослідження комплексоутворення і кислотно–основної рівноваги у неводних розчинах. Ці дослідження стали основою для 23 кандидатських дисертацій. Серед дисертантів проф. Дулової В.І. були доценти кафедри Гурєєва Л.І., Артюхова Є.П., Молчанова Н.Р., Скидан Н.О., Беляєва А.А., співробітники інших вузів. Дослідження окисно-відновних рівноваг і швидкості перезарядки іонів перехідних металів в комплексах, які проводили у цей час доценти Мотягіна Г.Г., Бураченко Л.С., Володіна І.О., внесли значний вклад в уявлення про моделювання біохімічних процесів. На кафедрі велась робота з синтезу та дослідження властивостей нових на той час  комплексних сполук – фторгерманатів під керівництвом доц. Куліша Миколи Федоровича.
 В цей час кафедра в цільовій аспірантурі готує наукові кадри для інших ВНЗ –Дніпродзержинського індустріального інституту і Дніпродзержинського філіалу Державного інституту азотної промисловості.         
Плином багатьох років співробітники кафедри читали лекції на курсах підвищення кваліфікації вчителів хімії середніх шкіл і викладачів технікумів, а також виїжджали з лекціями для викладачів і учнів середніх шкіл до районів області. Викладачі кафедри і аспіранти були лекторами «Школи юних хіміків» при ДХТІ і у її філіалах, в народному університеті, по лінії товариства «Знання». Щорічно проводились обласні олімпіади серед школярів з хімії, ряд республіканських олімпіад, а в 1967 році кафедра стала одним з організаторів І Всесоюзної олімпіади школярів з хімії.
У 1974 році кафедра як організатор приймає у стінах ДХТИ VIII Українську республіканську конференцію з неорганічної хімії.
З 1976 по 1978 рік кафедру неорганічної хімії очолює доктор хімічних наук Сагоян Леник Миколайович, який з 1979 р. стає науковим керівником Галузевої науково-дослідницької лабораторії моделювання, розробки і оптимізації акумуляторних систем кафедри, основними напрямками наукової діяльності якої були дослідження та моделювання механізмів електрохімічних процесів в електродах хімічних джерел струму, розробка нових і удосконалення традиційних технологій виготовлення акумуляторних електродів, пошук і вивчення впливу активуючих та стабілізуючих добавок на поведінку електродів хімічних джерел струму, розробка методів прискореного заряду акумуляторів.
Під керівництвом д.х.н. Сагояна Л.М. захистили кандидатські дисертації Антоненко П.А., Алешкевич С.О., Гулямов Ю.М., Марченко Г.П., докторську дисертацію захистив Барсуков В’ячеслав Зіновійович.
З 1979 по 1999 рік кафедрою керував доктор хімічних наук, професор Бовикін Борис Олександрович. У цей період співробітниками кафедри була вперше в Україні розроблена рейтингова система оцінки знань студентів.
В цей період кафедра неорганічної хімії стає опорною у хіміко-технологічній освіті вузів Придніпровського регіону. Викладачі кафедри організовували і проводили республіканські олімпіади з хімії для студентів ВНЗ. Кафедрою надавалась постійна допомога школам і технікумам області у галузі підготовці абітурієнтів з хімічних дисциплін.         За значні досягнення у навчально-методичній роботі викладачі кафедри були відзначені грамотами Мінвузу УРСР та іншими нагородами.

0 коммент.:

Отправить комментарий